İmplant beslenmenin ilk ve en önemli aşaması olan çiğnemeyi gerçekleştiren dişlerin işlevini yitirmesi sonucu yeni ve güçlü sağlıklı yapay dişler oluşturma işidir. Çene kemiğine takılan özel alaşımlı enti alerjik protez metal çivilerin üzerine farklı türde kaplama dişlerin takılması ile gerçekleşir. Bu nedenle gerçek diş gibi sağlıklı ve kullanışlı olur.
 İnsan fizyolojisinin en temel özelliği kendini onarması ve özellikle kendini yenilemesidir. Kendini onarma ve yenileme özelliğinin en geliştiği organlardan biri kemiktir. İnsan kemiği içersinde bulundurduğu yenilenen yapısıyla hızlı ve güçlü bir yapıya sahip olur. Fakat dişler devamlı aşınan ve dış ortamlarla temas halinde olan yapısı bozulmayı ve deforme olmayı hızlandırmaktadır. Yanlış beslenme alışkanlıkları hor ve özensiz kullanım ile gerekli temizlik ve bakım alışkanlıklarının uygulanmaması dişin çabucak bozulmasına neden olur. Bazı durumlarda tüm önlemlerin alınmasına rağmende diş erken yaşlarda deforme olabilir. Bu durumun en temel nedeni ise genetik özelliklerdir. Bazı kişilerde vücuda alınan kalsiyum kemiklere ve dişlere yeteri oranda gönderilememektedir.
 Ayrıca yaşlanma hamilelik ve bazı kronik hastalıklarda diş yapısının erkenden bozulmasına neden olabilir. İmplant çenede var olan dişlerin köprü vazifesi göremeyecek kadar bozulduğu durumlarda uygulanan en kalıcı ve kesin çözüm olarak önerilebilir. İmplant tedavisi cerrahi ve medikal tedavileri birlikte içerir. Bu nedenle konusunda uzman diş hakimleri tarafından yapılmalı ve uygulanmalıdır. Aksi taktirde telefisi olmayan kötü sonuçlarla karşı karşıya kalınabileceği ağız sağlığı ciddi şekilde bozulabileceği unutulmamalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir